pit-36

Rozliczenie podatkowe. Prosta czynność, która jednak sprawiała sporo problemów..sprawiała. Aktualnie dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej deklarację podatkową za poprzedni rok podatkowy możemy złożyć w bardzo prosty sposób. Kilka kliknięć, dosłownie podstawowe dane i dochód z ostatniego i obecnego PITa.

Jak to zrobić?

Musimy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl

Zobaczymy ekran jak poniżej. Klikamy w |Zobacz Twój e-PIT|

Następnie wybieramy opcję Twój e-PIT – zaloguj się. Przygotowujemy wcześniej dane niezbędne do zalogowania.

Wybieramy opcje logowania przez twoje dane podatkowe lub, gdy posiadamy Profil Zaufany, wybieramy opcję logowania za pomocą profilu zaufanego.

Następnie, w przypadku wybrania opcji logowania danymi podatkowymi, wypełniamy prosty formularz.

I klikamy zaloguj się.

System udostępni przygotowane automatycznie, na podstawie zeszłorocznego PITa, informacje oraz możliwość podejrzenia zeznania podatkowego. Jeżeli w zeszłym roku korzystaliśmy z ulgi „na dziecko”, w tym roku również jest ona automatycznie wprowadzona. Wystarczy sprawdzić dane, uzupełnić dane organizacji, której chcemy podarować 1% podatku lub zostawić to pole puste. Warto sprawdzić czy jest zaznaczony nasz US, gdy nie ma, można go wprowadzić z listy. Jeżeli wszystko jest w porządku wysyłamy zeznanie. Po kilku sekundach będzie dostępny, w formacie pliku pdf, złożony PIT oraz UPO (potwierdzenie urzędowe). Oba pliki należy ściągnąć, najlepiej wydrukować i zachować. Jeżeli nie przysługuje nam żaden zwrot, temat zeznania mamy zamknięty. W przypadku zwrotu podatku, urząd ma 45 dni na zwrot. Myślę, że złożenie deklaracji przez portal rządowy spowoduje, że zwrot, zwłaszcza na konto bankowe, będzie dużo wcześniej. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta w banku, to polecam Konto w Santander Bank Polska. Przy okazji można dostać sporą premię za przelew pensji na konto a za 5 płatności kartą w miesiącu mamy konto za zupełne 0zł 🙂

Osoby prowadzące działalność gospodarczą nadal składają deklarację za pomocą dostępnych aplikacji lub w formie papierowej.

Z powodu dużej popularności tej formy rozliczania się z US, zdarzają się awarie systemu – Błąd 502serwera. Wystarczy odczekać i spróbować ponownie za jakiś czas.

 

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *